KOORDINÁTOR PRE VÝCHOVU K MANŽELSTVU A RODIČOVSTVU
Mgr. Daniela Miláčková

Cieľom Výchovy k manželstvu a rodičovstvu (ďalej len VMR) je vychovávať sociálne, morálne a emocionálne zrelé osobnosti, schopné konať a správať sa v súlade s etickými normami a hodnotami uznávanými danou spoločnosťou vo svojom sexuálnom, manželskom a rodinnom živote. Tak, aby žiaci konali a správali sa v súlade s morálnymi zásadami spoločnosti, vedeli odolávať negatívnym vplyvom okolia a dokázali v dospelosti vybudovať harmonické partnerské vzťahy založené na láske, úcte, vernosti, tolerancii a zodpovednosti, dokázali byť zodpovednými a láskavými rodičmi.
VMR má multidisciplinárny charakter. Obsahovo v sebe integruje filozofické, sociologické, psychologické a biologické poznatky o manželstve, rodinnom živote a intímnych vzťahoch.

Obsah VMR sa realizuje prostredníctvom predmetov slovenský jazyk a literatúra, občianska náuka, vlastiveda a prírodoveda, resp. biológia a etická a náboženská výchova. Za plnenie obsahu VMR sú zodpovední učitelia daných vyučovacích predmetov, triedni učitelia, ako aj koordinátor.
Na primárnom stupni vzdelávania obsah VMR tvorí:
  1. Výchova v rodine;
  2. Zásady zdravého života;
  3. Negatívne dôsledky fajčenia, alkoholu a ďalších drog na zdravie a správanie človeka;
  4. Rovnoprávnosť pohlaví;
  5. Vznik a vývoj ľudského jedinca;
  6. Zmeny v organizme dieťaťa v období puberty.
Na sekundárnom stupni vzdelávania obsah VMR tvoria témy:
  1. Priateľstvo;
  2. Kultivované dospievanie a vývinové úlohy tohto obdobia, chcem byť sám sebou v názoroch, postojoch i v správaní;
  3. Anatómia a fyziológia rozmnožovacích ústrojov;
  4. Zodpovedný prístup k sexualite, sebaúcta i úcta k druhým;
  5. Negatívny vplyv alkoholu, drogových i vzťahových závislostí na sexuálne a reprodukčné zdravie človeka;
  6. Zásady bezpečného správania.
Témy VMR sa riešia priebežne, prelínajú sa celým výchovno-vzdelávacím procesom a nie sú limitované aktivitami uvedenými nižšie. Problematika VMR by mala byť implementovaná v rámci viacerých vzdelávacích oblastí a predmetov. Plnenie cieľov VMR zároveň predpokladá spoluprácu rodiny a školy a tiež aktívne zapojenie sa žiakov.

Okrem diskusií a prednášok sú vhodnou metódou aj výtvarné či slohové spracovania tém.





SEPTEMBER

23.9. Medzinárodný deň proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodovaniu so ženami a s deťmi. Diskusia „Môže sa to stať aj nám“ (téma prevencie sexuálneho zneužívania a obchodovania s ľuďmi, úloha masovokomunikačných prostriedkov v danej problematike - pozitívne aj negatívne vplyvy, modelové situácie).

OKTÓBER

1.10. Medzinárodný deň starších osôb. Aktivita so zapojením širšej rodiny „Múdrosti staršej generácie“ (súčasťou je rozhovor so starými rodičmi, zapísať si nejakú životnú skúsenosť, radu, následná diskusia, popr. porovnanie hodnotového rebríčka súčasnej a staršej generácie).
31.10. Svetový deň sporenia. Diskusia „Rodinný rozpočet“ (dôvod šetrenia a sporenia, ako narábať s peniazmi tak, aby sme zabezpečili vyrovnaný rodinný rozpočet).

NOVEMBER

16.11. Svetový deň tolerancie. Diskusia „Som sám sebou a som prijímaný“ (problematika akceptovania rôznorodosti, osobnostná a názorová diverzita ako nástroj rozvoja ľudského spoločenstva, úcta k druhým).

DECEMBER

1.12. Svetový deň boja proti AIDS. Diskusia „Prevencia výskytu pohlavných chorôb“ (zvyšovanie povedomia o nebezpečenstve vírusu HIV/AIDS, prevencia pred pohlavnými chorobami).
Vianoce 2017. Prezentácia „Naše Vianoce“ (podstata Vianoc ako sviatku stráveného v kruhu rodiny, prezentovanie vianočných zvykov vlastnej rodiny, odbúravanie materialistickej predstavy Vianoc).

JANUÁR

24.1. Medzinárodný deň komplimentov. Akcia „Darujme si kompliment“ (docenenie pozitívnych kvalít spolužiakov, učiteľov, rodičov, súrodencov).

FEBRUÁR

11.2. Svetový deň manželstva. Diskusia „Manželské spolužitie ako základný pilier rodinného života a výchovy detí“ (rozhovor o partnerstve, láske, výchove detí v harmonickej rodine).
14.2. Deň svätého Valentína. Akcia „Valentínska pošta“ (čo je to láska, ako ju môžem prijateľne prejaviť, vzťah muža a ženy, intimita, sexualita).

MAREC

8.3. Medzinárodný deň žien. Diskusia „Hodnota ženy“ (význam žien v spoločnosti, v reprodukcii ľudstva, rovnoprávnosť pohlaví).
25.3. Deň zápasu za ľudské práva. Film „Aktívne globálne školy“ (následná diskusia k problematike ľudských práv, sporné otázky). - https://www.youtube.com/watch?v=1Zkemb6fU-o

APRÍL

7.4. Medzinárodný deň zdravia. Akcia „Športové aktivity ako prostriedok zdravého životného štýlu“ (zdravie ako základný predpoklad aktívneho spôsobu života a fungovania v ľudskej spoločnosti).

MÁJ

13.5. Deň matiek. Diskusia „Mama je len jedna“ (postavenie matky v rodine, priebeh tehotenstva a pôrodu a vytváranie vzťahu medzi matkou a dieťaťom).
15.5. Svetový deň rodiny. Kreatívna aktivita s následnou výstavou „Rodostrom našej rodiny“ (rodina ako základná bunka ľudského spoločenstva, význam rodiny v súčasnej spoločnosti, budovanie pozitívnych rodinných vzťahov).

JÚN

1.6. Medzinárodný deň detí. Akcia „Deň detí“ (súťažné aktivity, implementácia myšlienky dodržiavania Dohovoru o právach dieťaťa).
17.6. Deň otcov. Diskusia „Úloha otca v rodine“ (význam muža-otca v rodinnom živote, vo výchove detí, vzorce správania a príklady otcovstva hodné nasledovania; čo si vážim na vlastnom otcovi).