KOORDINÁTOR PRE ENVIRONMENTÁLNU VÝCHOVU
Mgr. Jana Slováková

Environmentálna výchova na našej škole

Environmentálna výchova je prierezová téma, ktorá sa prelína všetkými vyučovacími predmetmi. Hlavným cieľom environmentálnej výchovy je prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že nadobudne schopnosť chápať vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím vo svojom okolí, pričom zároveň chápe potrebu ochrany životného prostredia na celom svete. Dôležité je, aby žiaci získané vedomosti aj zručnosti vedeli využívať v praxi, napríklad v základných činnostiach ako: chrániť rastliny, zvieratá, mať kladný vzťah k domácim zvieratám, ale aj k zvieratám v prírode.
     Vo výchovno-vzdelávacom procese je potrebné uprednostňovať priame pozorovanie prírody, krátkodobé a dlhodobé pozorovanie rastlín a živočíchov, ich zmeny a potreby, zveľaďovanie životného prostredia aktívnou pracovnou činnosťou žiakov, odhaľovať a riešiť ekologické problémy v životnom prostredí a iné. Žiaci si majú uvedomiť, že ich terajší vzťah k životnému prostrediu ovplyvní kvalitu života každého z nich v budúcnosti.
Hlavné úlohy v tomto školskom roku:
  • chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím;
  • utvrdzovať návyky, ktoré sú nevyhnutné pre každodenné konanie a postoje človeka k životnému prostrediu;
  • schopnosť využívať informačné a komunikačné technológie a prostriedky pri získavaní nových informácií;
  • posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k živým organizmom a ich prostrediu;
  • schopnosť vnímať a citlivo pristupovať k prírode a prírodnému a kultúrnemu dedičstvu;
  • vnímať dôležitosť a význam separovania odpadu.