9. decembra 2016
M i k u l á š s k o    -    v i a n o č n á     b e s i e d k a

Rušno, ktoré dnes skoro ráno začalo vo vestibule našej školy (lebo sa tam konal vianočný bazár), pokračovalo doobeda v telocvični školy. Starší žiaci so svojimi učiteľmi tam hneď po príchode do školy nanosili lavičky a žinenky, aby telocvičňu pripravili na veľkú akciu - Mikulášsko-vianočnú besiedku. Telocvičňa sa na chvíľku premenila na veľkú čarovnú sálu, ktorá mala vítať vzácnych hostí.

Na hodinách odbilo deväť, telocvičňa bola už plná detí, rodičov a ďalších hostí, ktorí si prišli pozrieť pripravený program. Sálou sa niesla príjemná vianočná inštrumentálna hudba. A vtedy do miestnosti vstúpila anjelica Janka, ktorá moderovala dnešný program. Po uvodnej piesni privítala všetkých hostí a pripomenula deťom, že v posledných dňoch sme mali vzácny deň - deň sv. Mikuláša. A po krátkom príhovore deti spolu s anjelicou Jankou zaspievali pieseň "Mikulášku, dobrý strýčku".

Vtom sa otvorili dvere a do sály vstúpili ďalší traja vzácni hostia. Boli to hlavní hostia dnešného doobedia, Mikuláš, anjel a čert. Mikukláš tak splnil svoj sľub, ktorý dal pred tromi dňami, že ešte raz príde a chvíľku sa aj zdrží.

Čert bol dnes naozaj akýsi rozčertený. Pravdepodobne si myslel, že na našej škole sú zlé, lenivé a neposlušné deti. Ale po chvíľke zrejme zistil, že sa sklamal, lebo deti začali predvádzať všetko to, čo si so svojimi pánmi učiteľmi a pani učiteľkami pripravili.

A veru, nebolo toho málo. Básničky, pesničky od výmyslu sveta, ako aj detské či poučné divadelné predstavenia zabavili všetkých prítomných a vyvolali veselú náladu v celej sále. Deti svoje vystúpenia zvládli tak bravúrne, že veru aj Mikuláš stratil slová.

A čo môže byť väčším dôkazom toho, že deti boli naozaj celý rok dobré, šikovné, usilovné a poslušné? No predsa veľký košík plný balíčkov, ktoré Mikuláš pripravil do veľkého košíka. Balíčkov bolo toľko, že sa takmer z košíka vysypali. Tie potom Mikuláš spolu s anjelom a čertom po skončení program rozdávali našim deťom.

Ale kto bol na besiedke, vie, že aj naši hlavní hostia predviedli niečo: Čert nás prekvapil gymnastickými kúskami, z ktorých by sa niektorým z nás možno aj kosti dolámali, keby sme ich mali robiť my.

A keďže deti sľúbili, že budú naďalej dobré a chcú poslúchať, Mikuláš sľúbil návštevu aj na budúci rok.