27. októbra 2015
O S L A V A     J E S E N E

Jeseň je čarovné ročné obdobie. Ohuruje nás každý rok svojou pestrosťou. Keď sa príroda oblečie do svojich farebných šiat, vieme, že je už na nejaký čas koniec horúčav, a že sa príroda opäť pripravuje na zimný spánok. Zvieratá si chystajú zásoby na zimu, lastovičky odlietajú do teplých krajín. A čo my? Nás čakajú jesenné práce v záhradke, zbieranie úrody, hrabanie lístia, ale tešíme sa aj z vetra, ktorý nám zdvihne naše šarkany vysoko nad koruny stromov. A prirodzene - jesenné prázdniny. Tie sa spájajú s oslavami sviatkov, ako sú sviatok Všetkých svätých, Pamiatka na verných zosnulých, či jesenné vďakyvzdanie a Haloween.

Pri tejto príležitosti sa dnes na našej škole konali oslavy jesene, spojené s vystúpením žiakov, ktorí pod vedením svojich pánov učiteľov a pani učiteliek pripravili besiedku v telocvični. Dnes sa učebnice a zošity odkladali nabok. Neučilo sa. Deti z celej školy sa stretli vo svojich maskách v najväčšej miestnosti našej školy a začala sa zábava. Moderátorkou a tohoročnou "Pani Jeseňou" bola pani učiteľka Mgr. Janka Slováková. Videli sme rôzne scénky našich detských hercov, počuli sme pekné piesne speváčikov.

A potom prišla chvíľa, keď žiaci so svojimi triednymi učiteľmi chodili po rôznych pripravených súťažiach. Deti mali celú jednu hodinu na to, aby si zmerali sily a schopnosti.

Hneď v telocvični sa mohli deti zahrať v "Šarkanove" na "grafiťákov" a ukázať svoju predstavivosť a maliarske umenie, keď mali namaľovať čo najkrajšieho šarkana. Potom si mohli v "Šípkove" vyskúšať úlohu holúbkov z rozprávky "Popoluška", keď mali čo najrýchlejšie oddeliť šípky o fazúľ. O kúsok ďalej, v "Šiškove", šišky len tak lietali smerom do košíka! Deti boli šikovné, nielen šišky, ale aj zemiaky v "Zemiakove" padali do cieľových otvorov. Mrkva medzi kolenami, ako súťažiaci zistili, dokáže riadne komplikovať kroky, ktorými mali v mestečku "Mrkvovo" prekonať 10 metrovú dráhu. A kto v "Jablkove" nechodí pekne vystretý, tomu aj jablko padne z hlavy. Ešte že nebol medzi nami William Tell; ten by sa nasmial, lebo jeho syn, stojac pri strome, keď otec mieril, udržal jablko na hlave, aj keď sa veľmi bál, že namiesto jablka trafí jeho. Ku podivu, azda najlepšie si viedli deti v mestečku "Rajčinovo". Keďže sme sa obávali, že začneme súťažiť s rajčinami na lyžičke a prekonávať kus cesty, a končiť budeme šmýkaním sa na kečupe z rozpleštených rajčín, ktoré sa na lyžičke neudržali, rozhodli sme sa, že rajčiny nahradíme loptičkami. Tento rok však "rajčiny" veľmi nepadali. Deti súťaž šikovne zvládli.

A po súťažiach sa deti vrátili do telocvične, kde bola pripravená diskotéka. Hudbu tentokrát mixoval D.J. Feri (alias pán učiteľ Mgr. František Pláteník). Ale - ako sa hovorí - v najlepšom treba prestať. Vytancovaní, vytešení, príjemne unavení sme sa po diskotéke vrátili do svojich tried či do jedálne, kde nás už čakal chutný obed.