KOORDINÁTOR PRE ENVIRONMENTÁLNU VÝCHOVU
Mgr. Jana Slováková

Environmentálna výchova na našej škole

Cieľom environmentálnej výchovy žiakov základných škôl je formovať a rozvíjať také osobnostné kvality, ktoré ich uschopnia chrániť a zlepšovať životné prostredie. Takto projektovaný dlhodobý zámer výchovnej práce je potrebné realizovať plnením konkrétnych úloh zacielených na základné súčasti rozvoja osobnosti žiakov.

Environmentálna výchova nie je samostatným predmetom, ale je súčasťou obsahu jednotlivých učebných predmetov. Obsah environmentálnej výchovy je organicky spojený s obsahom vzdelávania v týchto témach učiva:

Zachovanie biodiverzity - rozmanitosti života na našej planéte
Odlesňovanie
Erózia pôdy
Racionálne využívanie prírodných zdrojov
Znečisťovanie ovzdušia, vody, pôdy
Úbytok ozónovej vrstvy
Kyslý dážď
Skleníkový efekt
Spotreba energie
Odpad
Urbanizácia
Populačná explózia.

Optimalizácia environmentálnej výchovy v školách vyžaduje akceptovať v procesuálnej sfére najmä tieto základné princípy:

1. učiť žiakov o životnom prostredí - získané vedomosti pomáhajú rozvíjať vnímavosť žiakov a uvedomovať si problémy životného prostredia miestneho, regionálneho, národného alebo globálneho charakteru a významu.
  2. vychovávať žiakov prostredníctvom životného prostredia - rozvíjať zručnosti žiakov, ktoré umožňujú riešiť problémy a rozhodovať na základe získaných skúseností zo životného prostredia školy a jej širšieho okolia
  3. Vychovávať žiakov pre životné prostredie - rozvíjať pozitívne hodnoty a postoje žiakov, viesť ich k priamej účasti na ochrane a zveľaďovaní životného prostredia.

Vo výchovno-vzdelávacom procese je potrebné uprednostňovať priame pozorovanie prírody, krátkodobé a dlhodobé pozorovanie rastlín a živočíchov a zveľaďovanie životného prostredia aktívnou pracovnou činnosťou žiakov (napríklad na hodinách pestovateľských prác), odhaľovať a riešiť ekologické problémy v životnom prostredí a iné. Žiaci si majú uvedomiť, že ich terajší vzťah k životnému prostrediu ovplyvní kvalitu života každého z nich v budúcnosti. V školskom prostredí a jeho najbližšom okolí sa environmentálna výchova dotýka aj týchto oblastí:

Hlavné úlohy v danom školskom roku:
  1. nadobudnutie vedomostí v environmentálnej problematike,
  2. utváranie postojov v environmentálnej problematike vo všetkých predmetoch,
  3. zapojenie školy do projektu ,ktoré prebiehajú daný školský rok
  4. vedenie žiakov k zdravému životnému štýlu,
  5. udržiavanie čistoty v škole a v okolí školy
  6. triediť odpad v škole počas celého roka,
  7. počas celého roka sa zapájať do separovaného zberu papiera a plastov.

Vypracovala: Mgr. Eleonóra Kostolanská